Adres
92 701 Łódź, Lipiny 72B
Telefon
+48 42 671 40 33
E-mail
biuro@rotej.pl
MenuMenu
Blog
20/06
2022

Jaką funkcje pełni układ klimatyzacji w samochodach osobowych i ciężarowych?

Klimatyzacja jest obecna w niemalże każdym samochodzie osobowym, dostawczym i ciężarowym, jak również w maszynach budowlanych i rolniczych. Chłód zapewniany latem jest dla użytkowników pojazdu zbawieniem, szczególnie podczas niezwykle upalnych dni. Warto jednak wiedzieć, że klimatyzacja samochodowa posiada również inne mniej popularne funkcje, o których napiszemy w tym artykule!

Budowa i zasada działania klimatyzacji samochodowej

Działanie klimatyzacji samochodowej opiera się na najważniejszym elemencie układu, jakim jest sprężarka. Jego zadanie polega po prostu na „wprawianiu” czynnika chłodniczego w ruch, dlatego porównywana jest do „serca klimatyzacji”.

Kompresor (inne określenie sprężarki) odpowiada także za podniesieniu ciśnienia czynnika i tłoczenia go do skraplacza (chłodnica klimatyzacji), w którym następuje schłodzenie gazu w wyniku działania pędu powietrza podczas poruszania się pojazdu. W skraplaczu następuje także zamiana czynnika z formy gazowej na ciecz.

Następnie czynnik chłodniczy trafia przewodami do osuszacza, gdzie usuwana jest wilgoć z czynnika chłodniczego, tym samym chroniąc układ przed korozją. W kolejnym kroku gaz trafia do zaworu rozprężnego, gdzie następuje jego zmniejszenie ciśnienia, a tym samym schłodzenie, które jest kontynuowane w prawniku – gdzie czynnik zmienia swój stan ponownie na ciekły, a schłodzone powietrze przedostaje się do kabiny przez otwory wentylacyjne.

 

Chłodzenie wnętrza latem

Nie da się zaprzeczyć, że największą funkcją posiadania klimatyzacji samochodowej jest chłód, który zapewnia podczas upalnych dni – a jak doskonale wiemy, średnia roczna temperatura podnosi się w naszym kraju z roku na rok. Właściwe warunki wewnątrz pojazdu zdecydowanie wpływają na lepsze samopoczucie, a nawet zdrowie. Warto wiedzieć, że długotrwała ekspozycja na gorące powietrze może powodować nawet niebezpieczne za kółkiem zasłabnięcia. Na dodatek przy braku sprawnej klimatyzacji jesteśmy z reguły zmuszeni do otwierania okien – a te pozwalają na przedostawanie się do wnętrza szkodliwych substancji np. smogu.

 

Ogrzewanie i odprowadzanie wilgoci zimą

Klimatyzacja sprawdza się nie tylko w przypadku upalnych dni, lecz również tych mroźnych. Ogrzanie wnętrza za pomocą klimatyzacji jest z reguły znacznie szybsze niż jedynie za pomocą ciepłego powietrza z silnika. Trzeba jednak pamiętać, że konieczność używania klimatyzacji zimą wynika z innego faktu – pozwala pozbyć się wilgoci, którą podczas tej pory roku przenosimy z większą łatwością np. na ubraniach.

Wstecz