Adres
92 701 Łódź, Lipiny 72B
Telefon
+48 42 671 40 33
E-mail
biuro@rotej.pl
MenuMenu
Blog
22/06
2022

Objawy uszkodzeń klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa, praktycznie jak każdy inny element samochodu czy innego pojazdu, może ulec awarii – zarówno w wyniku nieprawidłowej pracy lub pod wpływem działania czynnika czasu. Lekceważenie objawów uszkodzonej klimatyzacji może mieć reakcję łańcuchową – a tym samym doprowadzić do kolejnych usterek tym układzie. Właśnie z tego powodu o wiele rozsądniejsze jest udanie się do serwisu „zza wczasu”, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy.


 

W tym artykule przedstawiamy więc kilka sygnałów, które mogą świadczyć o awarii klimatyzacji.


Gorsza wydajność chłodzenia

Jeżeli z otworów wentylacyjnych nie wydobywa się tak chłodne powietrze jak dotychczas lub w ogóle go nie ma – możemy być niemal pewni, że czeka nas wizyta w serwisie klimatyzacji. Nie zawsze musi jednak oznaczać to, że mamy do czynienia z trudną do usunięcia i kosztowną awarią. Czasami odpowiada za to bowiem zużyty filtr przeciwpyłowy czy niedrożny osuszacz.

 

Głośna i nierówna praca układu klimatyzacyjnego

Kolejnym objawem uszkodzonej klimatyzacji może być również jej głośna lub nierówna praca. Może wynikać to z poślizgu paska klinowego, czy uszkodzenia łożyska w kole pasowym, a w najgorszym przypadku – uszkodzeniu sprężarki. Szybka reakcja na takie objawy pozwala bardzo często unikać jednak wysokich kosztów naprawy.

 

Nieprzyjemny zapach pochodzący z otworów wentylacyjnych

Jeżeli czujemy brzydki zapach wilgoci po włączeniu klimatyzacji, najprawdopodobniej oznacza to, że w układzie zbierają się grzyby, pleśnie, a nawet drobnoustroje. Taka usterka jest o tyle niebezpieczna, że jej zignorowanie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia kierowcy i osób podróżujących samochodem. W takim wypadku warto należy wykonać odgrzybianie klimatyzacji, Łódź to miejsce, w którym działa nasz serwis!

Wstecz